Badania geotechniczne

Dlaczego badania geotechniczne są tak ważne? Załóżmy, że udało Ci się już odnaleźć idealną działkę pod Twój wymarzony dom. Czy jesteś pewny, że aby na pewno możesz już wybudować swój upragniony dom? Jeśli jest to działka usytuowana z dala od zabudowań, lub znajduje się w samym środku gęstego zabudowania to powinna nam się zapalić lampka. Jeśli chcesz mieć pewność, że nowo wybudowany dom nie zaczynie się rozpadać lub zapadać to koniecznym jest wykonanie badań geotechnicznych.

W jakim celu wykonywać badania geotechniczne gruntu?

Badania geotechniczne służą określeniu warunków gruntowo-wodnych, występujących w podłożu. Elementem konstrukcyjnym budynku jest również grunt, to na nim opiera się cały budynek. W tym miejscu możemy zadać sobie pytanie czy stać nas na to by ryzykować zakup niewłaściwej działki. By móc rozpoznać i sklasyfikować grunt należy wykonać badanie geotechniczne. Podstawą działań jest określenie parametrów wytrzymałościowych gruntu, należy ustalić ułożenie warstw geologicznych. Jeśli okaże się, że grunt jest nienośny, możemy przygotować się na kosztowne dostosowanie podłoża (posadowienie budynku np. na palach).

Wykonanie badań geotechnicznych pozwala nam:

– przygotować i zabezpieczyć grunt w przypadku wystąpienia wód gruntowych (w tym wypadku koniecznym może być wykonanie np. drenaży),

– zmniejszenie kosztów materiałów budowlanych,

– uniknąć osunięcia się budynku (w przypadku skarpy lub zbocza),

– zapobiec nierównomiernemu osiadaniu budynku (skutkiem może być pękanie ścian),

Jeśli są Państwo zainteresowani wykonaniem badań gruntu zachęcamy do kontaktu i skorzystania z oferty badania geotechniczne Kraków. Gwarantujemy pełen profesjonalizm, zapraszamy do kontaktu.

 

Badania geotechniczne