Badania geotechniczne stały się w zasadzie standardową procedurą poprzedzającą etap projektowania obiektu lub adaptacji gotowego projektu celem przystosowania go do specyfiki działki. Na podstawie badań geotechnicznych można pozyskać wiele istotnych informacji, które pomogą w doborze optymalnych rozwiązań konstrukcyjnych ukierunkowanych na trwałość i solidność obiektu. Podstawą takich badań jest właśnie wiercenie geotechniczne. W niniejszym artykule omówimy zalety i wady wiercenia geotechnicznego.

W jakim celu wykonuje się odwierty geotechniczne?

Odwierty geotechniczne to podstawowa i najczęściej wykorzystywana technika wykonywania otworów badawczych niezbędnych w procesie badań geotechnicznych gruntu. Celem takich badań jest określenie szczegółowych warunków wodno-gruntowych panujących na konkretnej działce. Na podstawie uzyskanych informacji można wybrać optymalne rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne, które będą stanowić gwarancję trwałego i bezpiecznego obiektu na lata. Takie badania stają się powoli standardową procedurą, nawet, jeśli w przypadku danego obiektu nie są obligatoryjne.

Wiercenie geotechniczne wykonuje się po to, aby pozyskać próbki gruntu i wody. Są one przekazywane do analizy laboratoryjnej. Na podstawie tej analizy określone zostaną poszczególne rodzaje gruntu oraz głębokość ich zalegania, a także poziom wód gruntowych. Badania pozwalają także na szczegółowe określenie właściwości gruntu: jego gęstości, spójności, spoistości, wilgotności, nośności. Informacje te są bardzo ważne zarówno na etapie projektowania obiektu, ale również przy wykonywaniu określonych prac budowlanych, zwłaszcza robót ziemnych.

Jakie zalety posiada wiercenie geotechniczne?

Wiercenie geotechniczne to podstawowy i najczęściej spotykany rodzaj badań geotechnicznych. Odwierty wykonuje się zazwyczaj małośrednicowym świdrem spiralnym metodą obrotową. Technika ta jest w zupełności wystarczająca do określenia najważniejszych warunków wodno-gruntowych. Jakie korzyści mogą zaoferować wiercenia geotechniczne?

  • Pozwalają na pozyskanie próbek gruntu i wody, na podstawie których określone zostaną szczegółowe warunki wodno-gruntowe.
  • Na podstawie wyników badania można dobrać optymalne rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne (rodzaj fundamentów, materiał hydroizolacyjny, odwodnienie działki).
  • Badania geotechniczne umożliwiają także bezpieczną realizację prac budowlanych, zwłaszcza związanych z robotami ziemnymi.
  • Jest to bardzo prosta technika, która nie zajmuje wiele czasu. Zazwyczaj wiercenie geotechniczne zajmuje kilka godzin.
  • Badania geotechniczne są relatywnie niedrogie, zwłaszcza w skali całej inwestycji. Pojedynczy odwiert na głębokość jednego metra to zazwyczaj koszt rzędu 100 – 150 zł.
  • W przypadku specyficznych zleceń, gdzie nie ma możliwości zastosowania wiertnicy, geolodzy mogą wykonać odwierty metodą okrętną przy użyciu przenośnego zestawu.
  • Wiercenie geotechniczne to bardzo skuteczny sposób na uzyskanie szczegółowych informacji na temat warunków wodno-gruntowych.

Długa lista zalet sprawia, że na badania geotechniczne gruntu coraz częściej decydują się inwestorzy nawet w sytuacji, gdy planowany obiekt nie wymaga tego typu badań. Jednakże zakres informacji, jakie można pozyskać w ramach tych badań, pozwala na wybór najlepszych rozwiązań, które w przyszłości przełożą się na większą trwałość i solidność budynku. Badania geotechniczne mogą również pomóc w podjęciu decyzji związanej z zakupem działki budowlanej.

Ewentualne wady wiercenia geotechnicznego

Znamy już szeroki wachlarz korzyści oferowanych nam przez badania geotechniczne. A czy wiercenie geotechniczne posiada jakieś wady? No cóż, minusów tej techniki trzeba się doszukiwać, nieco „na siłę”. Drobnym minusem na pewno jest stosunkowo długi czas oczekiwania na wyniki badań. Ekspertyza geotechniczna jest gotowa zazwyczaj po upływie od 2 do 4 tygodni. Ponadto, ze względu na wysoki poziom hałasu oraz wibracje gruntu, wiercenie geotechniczne z pomocą wiertnicy nie wszędzie jest możliwe (np. tereny objęte określoną formą ochrony środowiska). Na szczęście w takich sytuacjach możliwe jest wykonanie ręcznych odwiertów. Dla niektórych inwestorów minusem może być także koszt. Za badania geotechniczne zwykle trzeba zapłacić ok. 1000 – 1500 zł, ale w przypadku niektórych obiektów kwota ta może być wyższa.

Czy badania geotechniczne są obowiązkowe?

To zależy od opinii geotechnicznej, którą może wydać projektant odpowiedzialny za sporządzenie projektu architektoniczno-budowlanego lub geolog. Przy prostych warunkach wodno-gruntowych i nieskomplikowanych obiektach (I kategoria geotechniczna) badania nie są obligatoryjne. Badania trzeba natomiast zrealizować w przypadku złożonych lub skomplikowanych warunków wodno-gruntowych i bardziej zaawansowanych obiektów (II i III kategoria geotechniczna). Warto jednak zauważyć, że coraz większa liczba inwestorów decyduje się na wiercenie geotechniczne, nawet gdy dany obiekt nie wymaga takich badań.